Život húb

Huby sú nezelené stielkaté výtrusné rastliny. So zelenými rastlinami majú však veľmi málo spoločných vlastnosti, lebo sa od nich líšia spôsobom výživy a rozmnožovania. Zelené rastliny pomocou zeleného farbiva tzv. chlorofylu, môžu zložitým procesom vytvárať z neústrojných látok látky ústrojné, potrebné pre stavbu svojho tela.

Huby chlorofyl neobsahujú, a preto sú odkázané na výživu z látok ústrojných, ktoré vytvorili rastliny alebo živočíchy.
Botanicky sú huby oveľa rozsiahlejšou skupinou organizmov než v populárnom pojatí, lebo tie, čo sa zbierajú pre praktické upotrebenie, sú len malou časťou rozsiahlej ríše húb.

Veľké mäsité huby sú označené ako vyššie huby na rozdiel od ostatných tzv. nižších húb, kam patria väčšinou huby drobnohľadné.Väčšia časť vyšších húb patrí medzi huby hniložijné čiže saprofytické, lebo čerpajú výživu z mŕtvych častí rastlín (lesný humus, mŕtve rastliny, hnijúce drevo a pod.).

Život húb

Život húb

Iné huby, ktoré čerpajú výživu zo živého tela rastlín alebo živočíchov, nazývajú sa huby cudzopasné, čiže parazitické. Do tejto skupiny patria prevažne huby drobnohľadné.

Ďalšia skupina húb je saproparazitická. Sú to také huby, ktoré spočiatku žijú ako saprofyty, a keď sa rozrastú, menia spôsob života na parazitický. Sem patria početné druhy trúdnikov.
Prevažná väčšina húb, ktoré sú v tejto knihe vyobrazené a opísané, patrí medzi huby hniložijné.

Podhubie týchto húb rastie v lesnom humuse. Jemné vlákna podhubia niektorých druhov opletajú tenké korienky stromcv, alebo do nich vnikajú a odoberajú im určité látky potrebné pre svoj vlastný vývoj bez toho, že by to stromom viditeľne škodilo. Naopak, takéto podhubie dodáva stromom ako protihodnotu iné látky, ktoré sú užitočné pre ich vlastný život. Ako vidieť toto súžitie húb s korienkami stromov je obojstranne prospešné a nazývame ho mykorízou.

Druhy húb, ktoré tvoria mykorízu, sa svojím výskytom úzko viažu na zelené rastliny, s ktorými žijú v spoločenstve. Takýto príklad spolužitia poskytujú početné druhy hríbovitých húb, najmä masliaky a kozáky.

Masliak smrekovcový nájdeme vždy pod smrekovcom, a tam, kde rastú brezy, môžeme s určitosťou počítať s výskytom kozáka brezového.
Huby na rozdiel od zelených rastlín sa množia rôznymi typmi výtrusov (sporae), ktoré vznikajú v plodnom rúšku na plodnici. Výtrus je rozmnožovacie teliesko podobné semenu zelených rastlín, líši sa však od neho tým, že neobsahuje zárodok (embryo).

Život húb

 

zobrazené: 68 krát

Pridaj komentár

Meno a e-mail sú povinné. Váš e-mail nebude zverejnený.

Drop file here

...