Ako hľadať podzemné huby

Ako hľadať podzemné huby Pre praktického hubára má význam hľuzovka letná (Tuber aestivum) a hľuzovka zimná (Tuber brurňale). Obidva druhy rastú v dubových lesoch južného Slovenska a južnej Moravy,Tuber aestivum-Tuber brurňale najmä na vápenatom podklade, a to prvý od augusta do februára a druhý od novembra do marca.

Obidva rastú v pôde v hĺbke 3-15 cm a ich podhubie žije v symbióze na koreňoch dubov. Ak si pozorne všímaš činnosť lesnej zveri, môžeš nájsť hľuzovky. Divá sviňa, jazvec, srna, jeleň, jež, veverica, ale aj myš majú rady podzemné huby, vyrývajú ich alebo vyhrabávajú. Keď uvidíš prerytú či prehrabanú zem okolo stromov v pravidelnom kruhu, miesto starostlivo prezri, možno, že lesná zver niečo zanechala aj pre teba.

Možno, že pri rytí alebo hrabaní lesnú zver niečo vyrušilo, potom nález môže byť aj bohatší. Tam, kde je hodne lesnej zveri a v lese nenájdeš preryté alebo prehrabané miesta, tam podzemné huby nehľadaj, lebo tam nerastú.

Pozoruj aj hmyz. Napríklad niektoré muchy na takých miestach kladú vajíčka, aby sa ich larvy ľahko mohli dostať k podzemným hubám, ktorými sa živia. Za teplých popoludní muchy v celých rojoch poletujú nad zemou a občas sa z roja jedna samička odpúta, sadne na zem. Tuber aestivum-Tuber brurňaleSkús tu kopať. Pozoruj aj mravce, ktoré vynášajú spod zeme biele kúsky plodníc.

Sleduj ich podzemnú cestu, azda budeš mať úspech.
Na vyhľadávanie hľuzoviek sa používajú ošípané a cvičené psy.

Ošípaná nájde podzemné huby so stopercentnou istotou. Pozoruj dubový les, do ktorého vyháňajú ošípané. Psa na hľadanie hľuzoviek treba vycvičiť, najsúcejšie sú psy bez poľovníckej vášne. Cvičiť psa treba od mlada.

Naučíme ho prinášať skryté predmety, tieto potrieme hľuzovkou, aby sa oboznámil s jej vôňou. Neskôr hľuzovku pridáme aj do potravy, také jedlo ukryjeme doma alebo v prírode a psa po jeho nájdení pochválime a odmeníme.

S cvičením sa potom pokračuje v lese, napr. so skrytou hľuzovkou, a psa naučíme, aby ukrytú hľuzovku priniesol neporušenú.Tuber aestivum Miesto, kde pes nájde hľuzovku, poriadne prekopeme, aby sme našli prípadne aj ďalšie plodnice.

Časom, ak by sme mali záujem o ďalšie podzemné huby, naučíme psa vyhľadávať aj ostatné. Po tejto stránke mladý pes sa môže veľa naučiť od ošípanej, ktorá vyryje akúkoľvek podzemnú hubu.

 

zdroj foto: internet

Tuber aestivum

Ako hľadať podzemné huby

Ako hľadať podzemné huby

zobrazené: 43 133 krát

5 komentárov na “Ako hľadať podzemné huby

  1. problem je ze na Slovensku su hluzovky chranene,ja zijem v Taliansku a roky ich legalne zbieram a zacinam aj s pestovanim

  2. Ja som našla jedovatu hubu keď som mala 8 rokov a trochu znej som zjedla a potom keď som prišla domov tak hneď vtedy som musela ísť do nemocnice!!!!

  3. Také niečo som našiel. Veľmi aromatické. Či je to naozaj hľuzovka neviem. Nebudem mať istotu, pokiaľ mi to nedosvedčí nejaký odborník. Je na Drienici nejaký taký ?[img]https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1746895665365013&set=pcb.1746896698698243&type=3&theater[/img]

Pridaj komentár

Meno a e-mail sú povinné. Váš e-mail nebude zverejnený.

Drop file here