Charakteristika obce Drienica-Základné údaje, oficiálne adresy, turistika

Drienica v lete

Drienica v lete

Charakteristika obce Drienica, malebná dedinka pod Čergovským pohorím, zachytáva úžasne pestrú prírodu a ideálne bývanie na vidieku. Je turistami vyhľadávaná destinácia počas celého roka a obzvlášť v zimnom období, kde si prídu na svoje hlavne lyžiari.

Nachádza sa tu šesť vlekov a sedačková lanovka.Jeden vlek je vyhradený špeciálne pre malé deti, ktoré sa môžu učiť lyžovať alebo snowboardovať. Celková dĺžka zjazdových tratí je cez desať kilometrov a dĺžka bežeckých tratí až osemdesiat kilometrov. Najvyšší vrch Lysá sa nachádza vo výške 1068 metrov nad morom.

Dostanete sa tam autom a v zime môžete využiť lanovku s nádherným výhľadom na panorámu Tatier. Je tu niekoľko hotelov a reštaurácií, kde sa môžete ubytovať, alebo relaxovať v miestnom Wellnes Centre. Drienica je obec na východnom Slovensku. Patrí do Prešovskej samosprávy Šarišského regiónu. Zaužívaný názov obce je aj Šoma a jej obyvatelia sú po našemu Šomiaci.Ukážka už bývalého dialektu: „ De toty buty,šak tu by mali buty,šak tu buli,žeby ich buli baba obuli ? “ alebo „teľo vás jest, jak v Šome jahňat “.

Turistika

Drienica v zime

Drienica v zime

V severnej časti obce Drienica sa nachádza rekreačná oblasť s rekreačnými a športovými zariadeniami. Najvýznamnejšími a turisticky najnavštevovanejšie z nich sú lyžiarske svahy s vlekmi. Nachádzajú na hornom (severovýchodnom) konci obce a na svahoch Lysej. Jednotlivé sú svahy sú prepojené vlekmi.

Ďalším významným prvkom, ktorý celoročne priťahuje turistov je krytý bazén. Nachádza sa asi 100 m od lyžiarskeho svahu. Toto zariadenie je vybavené aj soľnou jaskyňou, saunou, masážami a výrivkou. V jeho blízkosti sa nachádzajú aj tenisové kurty. Celoročne, ale hlavne v lete, je možné spoznávať tunajšiu prírodu, keďže sa v okolí obce nachádza množstvo turistických chodníkov.

V blízkej obci Jakubovany (asi 1,5 km pešo, 6 km autom – po ceste) je aj umelá vodná nádrž, ktorá poskytuje priestor na rybárčenie. V rekreačnej oblasti sa nachádzajú aj reštauračné zariadenia poskytujúce bohaté stravovanie, zábavu a nočný život. Priamo v obci sa nachádzajú dva obchody – samoobsluhy a jedno pohostinstvo. V obci sa nachádza materská škola a základná škola pre 1. – 4. ročník.

Poloha na Slovensku

Drienica mapa-Google

Drienica mapa-Google

Drienica, západ slnka !

Drienica, západ slnka !

Základné údaje
Kraj     Prešovský
Okres     Sabinov
Región     Šariš
Poloha     49° 08′
21° 07′
Nadmorská výška     473 m n. m.
Rozloha     10,217 km²
Obyvateľov     714 (31. december 2010)
Hustota obyvateľstva     67 obyv./km²
Prvá písomná zmienka     1343
Nacionále
ŠÚJ     524344
EČV     SB
PSČ     083 01 (pošta Sabinov)
Tel. predvoľba     051
Oficiálne adresy
Webstránka     www.drienica.sk
Adresa     Drienica 168, 083 01 Sabinov
E-mail obec@drienica.sk
Telefón     051 / 45 84 222
Fax     051 / 45 84 222
Starosta
Ing. Igor Birčák

Neoficiálne adresy

Webstránka www.drienican.sk
E-mail info@drienican.sk

 

Zdroj: sk.wikipedia.org

Charakteristika obce Drienica

Základné údaje, oficiálne adresy, turistika

zobrazené: 8 141 krát

Pridaj komentár

Meno a e-mail sú povinné. Váš e-mail nebude zverejnený.

Drop file here