Určovať druhy húb je omnoho ťažšie ako vyššie rastliny, lebo morfologické znaky a sfarbenie húb sú veľmi variabilné a často ani zo stovky plodníc jedného druhu nevyberieme dve plodnice, ktoré by boli navzájom úplne podobné.
Pri makroskopickom určovaní si musíme predovšetkým všímať celkový tvar plodnice tak mladej, ako aj vo všetkých ďalších Štádiách vývoja. Potom podľa morfologických znakov, ktoré sme opísali v predošlých statiach, zaradíme hubu do triedy, radu a čeľade a potom určujeme rod a druh.
U lupenatých húb (ktoré sa veľmi ťažko určujú, lebo je ich veľké množstvo) nám pri určovaní veľmi pomáha farba výtrusného prachu. Len čo zistíme určitú farbu výtrusného prachu, ihneď vylúčime ostatné rody, ktoré majú inú farbu výtrusného prachu. Týmto sa naše určovanie zúži len na tie rody, ktoré majú výtrusný prach rovnakej farby. Potom porovnáme hubu podľa vyobrazení a hlavne presného opisu druhu v literatúre.
Presný opis huby je takmer vždy lepším vodidlom pri určovaní druhu, než najdokonalejšie a najvýstižnejšie vyobrazenie. Cennou pomocou je tiež určovanie chemické, často potrebné u niektorých ťažko určovateľných rodov (napr. u plávok).
Táto kniha je určená predovšetkým hubárom začiatočníkom, ktorí zriedkavo používajú mikroskop ako pracovnú pomôcku. Preto v opisoch a na vyobrazeniach jednotlivých druhov nie sú uvedené mikroskopické znaky.
Kto sa však chce mykológiou zaoberať vážnejšie, nezaobíde sa bez mikroskopu. V tom prípade potrebuje ďalšiu odbornú literatúru, kde nájde všetko potrebné pre vážnu prácu s hubami.
- Kde a kedy rastú huby
- Čo sú to huby
- Život húb
- Anatómia a morfológia húb
- Rozmnožovanie húb
- Funkcia húb v prírode
- Ako určujeme huby
- Ako postupovať pri zbere húb
- Pomenovanie húb
- Ako určiť druh huby
- Zásady zbierania húb
- Zúžitkovanie húb
- Obri a Trpaslíci
- Význam húb v prírode
- Otrava hubami
- Ako hľadať podzemné huby
- Chceš byť mykológom ?
Ako určiť druh huby