Ako postupovať pri zbere húb

Skôr, než vyjdeme do lesa na huby, musíme si uvedomiť, na aké účely chceme nazbierané huby použiť. Podľa toho si pripravíme aj výstroj. Ak zbierame huby pre kuchyňu alebo výkup, stačí nám pevný prútený košík a hubársky nôž.

Najlepší hubársky nôž je jednoduchý zatvárací s drevenou rukoväťou a čepeľou : nehrdzavejúcej ocele. Nikdy nezbierame huby do plecniakov, vrecúšok z umelej hmoty alebo iných uzavretých poddajných obalov. Nazbierané huby pre kuchynské použitie, na trh alebo pre výkup patria do pevného, dobre vetrateľného obalu, najlepšie do prúteného koša, ako sme už spomenuli. Takto uložené huby sa nekazia, zachovávajú si pôvodný tvar a znášajú aj dlhšiu prepravu.

Pri zlej voľbe obalu sa môže stať, že sa huby (najmä za teplého letného počasia) zaparia, začne sa proces rozkladu a potom nie div, že dochádza k otravám aj z jedlých húb, ktoré sa skazili nesprávnych zaobchádzaním.
Huby vyberáme zo zeme celé tak, že chytíme plodnicu za hlúbik a otáčavým spôsobom ho uvoľníme z humusu. Vyhĺbené miesto po hlúbiku zakryjeme machom c lebo humusom a pritlačíme, aby obnažené podhubie zbytočne nevysychalo.

Ako postupovať pri zbere húbAko postupovať pri zbere húb

Ako postupovať pri zbere húb

Nožíkom zbavíme plodnicu všetkých nečistôt a vložíme do koša. Ak zbierame masliaky alebo iné huby so slizkým klobúkom na jedenie, pokožku zlúpneme hneď na mieste. Pevné, tvrdé plodnice kladieme naspodok a krehké alebo mäkké plodnice navrch, aby dobre znášali prepravu.
Ak chceme zbierať huby pre štúdium alebo pre výstavu, musíme sa do lesa vystrojiť dôkladnejšie.

Okrem koša a nožíka je potrebné väčšie množstvo menších pevných škatuliek s vetracími otvormi, kde si budeme ukladať jednotlivé exempláre, aby sa neporušili. Naj-epšie je každú škatuľku vystlať navlhčeným machom, aby sa nazbierané plodnice udržiavali v primeranom vlhkom prostredí. Takto uložené huby si podržia dlhšie svoje charakteristické znaky, ako napr. farbu, lesk, slizkosť, jemné šupinky na povrchu a do určitej miery aj vôňu.

Plodnice určené pre štúdium zbierame zásadne celé, neporušené i s podzemnou časťou a so substrátom, aby všetky dôležité znaky pre presné určenie druhu boli zachované. Hneď v lese si poznamenáme na lístok najdôležitejšie údaje, ako dátum, lokalitu, presné opísanie prostredia so stromami a rastlinami, substrát (zem, mŕtve drevo, živý strom a pod.), farbu, povrch, vôňu a prípadne aj chuť a tento lístok priložíme k hube do škatuľky.

Pre štúdium húb sa snažíme nájsť exempláre v rôznych štádiách vývinu, hlavne však dospelé a riadne vyvinuté plodnice. Každý druh ukladáme do zvláštnej škatuľky, aby cestou domov nenapadol výtrusný prach z plodnice jedného druhu na iný druh.

Ako postupovať pri zbere húb

zobrazené: 136 krát

Pridaj komentár

Meno a e-mail sú povinné. Váš e-mail nebude zverejnený.

Drop file here