Ešte na začiatku tohto storočia považovali huby za také organizmy, ktoré sa rozmnožujú len nepohlavne. Až neskoršie výskumy ukázali, že pohlaynosť sa v rôznych obmenách vyskytuje nielen u nižších, ale aj u vyšších húb.
Keďže sa v tejto knihe hovorí prevažne o hubách bazídiovýtrusných, pokúsim sa celkom schematicky načrtnúť ich spôsob rozmnožovania.
Na bazídii vznikajú 4 výtrusy, ktoré sa zovňajškom od seba nelíšia, avšak nie sú rovnakej fyziologickej povahy, resp. pohlavia. Dva a dva sa od seba navzájom líšia a označujeme ich znamienkom + a —.
Z každého výtrusu, ktorý vyklíči, vyrastie vlákno, ktoré sa rozrastie v podhubie (mycélium). Podhubie, ktoré vznikne z jedného výtrusu, je takzvané primárne a nie je schopné tvoriť plodnice. Len keď dve primárne mycéliá rôznej povahy + a — splynú (kopulujú), vzniká mycélium sekundárne a toto za priaznivých podmienok je schopné tvoriť plodnice, v ktorých sa znova vytvárajú v plodnom rúšku bazídie s výtrusmi, a celý kolobeh sa môže opakovať znova.
Zdôrazňujeme, že toto je až príliš zjednodušený výklad rozmnožovania húb. V skutočnosti je to veľmi zložitý proces, ktorý pre úplné pochopenie vyžaduje dôkladné štúdium.
- Kde a kedy rastú huby
- Čo sú to huby
- Život húb
- Anatómia a morfológia húb
- Rozmnožovanie húb
- Funkcia húb v prírode
- Ako určujeme huby
- Ako postupovať pri zbere húb
- Pomenovanie húb
- Ako určiť druh huby
- Zásady zbierania húb
- Zúžitkovanie húb
- Obri a Trpaslíci
- Význam húb v prírode
- Otrava hubami
- Ako hľadať podzemné huby
- Chceš byť mykológom ?