Martin Malcovský – Nedeľný maliar

Uprostred Drienice, dedinky neďaleko Sabinova, vyrástol na neveľkom kopci obrovský orech. Niet mu vari páru v šírom okolí. Svojím mnohorozvetveným kmeňom a obrovskou korunou ovláda dvor, na ktorom stojí typický dedinský dom i dom nový, moderný, blýskajúci sa novotou.

Pravdu povediac, ani príliš nezapadá do spoločnosti svojich susedov, zrubových sýpok, stodôl a podobných gazdovských objektov.

O tom druhom spomínanom dome, o tom, čo vyblyskuje novotou, sa v obci pošuškáva, že to je „galéria pod orechom”. A ešte niečo. Aj keď sa hádam každá dedina môže pochváliť svojím starostom, poštárom či pastierom, už nie každá sa môže pýšiť takým orechom — a naviac ešte aj tým, že má svojho maliara.

Drienica sa môže hrdiť, že takého maliara má. Volá sa Martin Maľcovský…


Prinášame Vám nášho rodáka, ktorý by 23.apríla 2024, oslávil presne 100 rokov ! Uznávaný umelec, ktorý tvoril práve v našej obci s tématikou nášho kraja. Jeho diela sa snažil pri tomto výročí, zoradiť a publikovať verejnosti, jeho syn Miloslav Maľcovský.

Je to úcta syna k otcovi “In memoriam“, aby sa na nášho rodáka nezabudlo. Mnoho jeho diel bolo darovaných, tie ktoré ostali si môžete pozrieť tu:


pre celú galériu kliknite tu ↑

Martin Malcovský – Nedeľný maliar

zobrazené: 400 krát

Pridaj komentár

Meno a e-mail sú povinné. Váš e-mail nebude zverejnený.

Drop file here

...