Adventný veniec, zapálili sme prvú sviečku

Dnes na adventnom venci rozsvietime prvú sviečku. Viete ale, kedy sa tento zvyk začal dodržiavať a aká je jeho skutočná podstata? S adventom sú úzko späté aj sviatky svätcov, ktoré, s výnimkou Mikuláša, v dnešnej dobe trochu zanedbávame.

Poďme si teda pripomenúť, ako túto krásnu predvianočnú dobu trávili naši predkovia…

Adventný veniec, zapálili sme prvú sviečku

Adventný veniec, zapálili sme prvú sviečku
↑pre jednotlivé fotografie kliknite na prvý obrázok v článku↑

V dnešnej dobe asi väčšina z nás zapaľuje sviečky na adventnom venci hlavne preto, aby si skrátil čakanie na Štedrý deň. V cirkevnej histórii bol ale advent vnímaný ako doba príprav na príchod Spasiteľa, počas ktorej ľudia rozjímali a postili sa.

Pôst podľa Starého zákona bol pokáním a vyjadrením zármutku po zosnulých, pokánie. V časoch vojen sa ľudia spájali v akejsi väčšej pôstnej skupine a verili, že vďaka odriekaním jedla (a telesných radostí) dôjde k spasenia.

Adventný veniec

Adventný veniec

Nový zákon tento druh pôstu odmietal a nabádal k nemu len ako k očiste tela.

Kresťania postili v pondelok, stredu a v piatok, po celú dobu trvania adventu (presne 40 dní, teda s príchodom sviatku sv. Martina) museli postiť len rehoľníci. Tieto zásady sa však v rôznych cirkvách a v priebehu histórie menili.

Adventný veniec: história a symbolika

Možno vás prekvapí, že je to pomerne mladá záležitosť. Adventný veniec sa objavil až v prvej polovici 19. storočia. Prvá dochovaná zmienka pochádza z roku 1838 z Mníchova.

Teológ Johann Heinrich Wichern toho roku nado dvere sirotinca, ktorý spravoval, na prvú adventnú nedeľu zavesil drevený veniec, na ktorý každý deň upevnil sviečku.

Ku dverám tiež postavil pokladničku, kam ľudia mohli hádzať príspevky pre opustené deti.
Medzi dvoma svetovými vojnami sa tento zvyk rozšíril do ďalších európskych krajín. Postupom času sa drevené vence ozdobovali živými vetvičkami ihličnanov, ktoré symbolizovali večný život, ktorý Spasiteľ prisľúbil veriacim. Kruhovitý tvar venca znamená večnosť.

Sviečky

Na vencoch sa začali zapaľovať až v 19. storočí. Tento zvyk sa najprv objavil v protestantských častiach Nemecka, odkiaľ sa rozšíril aj do ďalších krajín.

Svetlo sviečok je označované za Kristov plameň lásky, ktorý má osvietiť každého človeka. Čo sa voľby ich farby týka, veriaci dávajú prednosť fialovým alebo ružovým sviečkam. Fialová je liturgická farba, ružová potom značí radosť z príchodu Ježiša Krista.

Túto farbu mali aj rúcha oblečené na omši na tretiu adventnú nedeľu. Farby sviec na adventnom venci je možné aj kombinovať, v tom prípade by mali byť tri fialové a jedna ružová (tá by sa mala zapaľovať v tretiu adventnú nedeľu.

Adventný kalendár

Pekný darček, ktorý nejednému dieťaťu spríjemní čakanie na Ježiška. V dobe svojho vzniku ale zďaleka nevyzeral tak, ako vyzerajú dnešné adventné kalendáre.

Adventný veniec

Adventný veniec

Predkom kalendárov sa dvadsiatimištyrmi okienkami, za ktorými sa skrýva čokoládový cukrík, bola papierová vystrihovačka, ktorá uzrela svetlo sveta roku 1908.

 

Podnikavý Mnichovan Gerhard Lang vytlačil na svoje náklady dvojlisty, na ktorých bolo 24 okienok s básničkami a na druhej strane rovnaký počet obrázkov.

Kalendár nazval V krajine Ježiškovej, a napriek tomu, že v prvých rokoch s týmto novým obchodným artiklom nedosiahol väčších úspechov, dal základ tradícii, ktorá sa drží dodnes.

 

Počas druhej svetovej vojny sa ale adventné kalendáre v Nemecku stali nástrojom vojenskej propagandy.

 

Namiesto vianočných symbolov sa na nich objavovali hrdinskí vojaci, ktorí boli nútení tráviť sviatky na fronte. Výťažok z ich predaja putoval na podporu vdov a sirôt po vojakoch.

Adventný veniec

 

Adventný veniec, zapálili sme prvú sviečku

Adventný veniec

Adventný veniec

 

[Hodnotené: 0 krát, Priemer: 0]
zobrazené: 5 288 krát

One comment on “Adventný veniec, zapálili sme prvú sviečku

  1. Predvianočný čas,čas adventu.Príprava na príchod Spasiteľa na svet,narodenie Ježiška.Je to také krásne obdobie čakania na tie najkrajšie sviatky roka VIANOCE.

Pridaj komentár

Meno a e-mail sú povinné. Váš e-mail nebude zverejnený.