Nadúroda ovocia, alebo keď sa príroda zblázni ! Tohto roku ovocie rástlo všade a to dokonca aj na stromoch, ktoré už pár rokov nerodili. Zvyčajne je to každý druhý rok , kedy bohato dozrievajú plody, ale tento je prinajmenšom zvláštny…
Na stromoch je navešané toľko, že sa pod vlastnou ťarchou lámu a štiepia konáre. To je vlastne strata, lebo konár, ktorý sa raz odláme už viac rodiť nebude. Niekedy, pokiaľ sa len odštiepi ho dokáže ešte strom vyživovať a ovocie na ňom môže dozrieť, potom sa však odstráni.
Nadúroda niekedy dokáže samotný strom aj kompletne zničiť a to tým, že sa vysíli tak, že jednoducho vyschne. Takže heslom tohto roka je “podopierať“ všetko čo sa dá
Za týmto fenoménom, však nemusíme hľadať čary ani nadprirodzené javy 😆
Dôvod je v celku jednoduchý: prakticky až do konca marca boli mrazy a stromy tak zostali dlho v kľude. Keď potom zima prechádzala do jari, vyhli sa tento rok púčiky obvyklým jarným mrazíkom, ktoré ich decimovali v posledných rokoch.
V dobe opeľovania nefúkal ani silný vietor, čo vyhovuje opeľovačom a spadlo len málo zrážok. Takýto vývoj počasia ponúkol ovocným stromom ideálne podmienky k rozkvetu i plodeniu. Z hľadiska klimatických podmienok prakticky nenastalo nič, čo by kvety ohrozovalo.
Aj starí záhradkári tvrdia, že takúto úrodu už nevideli dlhé roky. Hovorí sa, že keď sa stromy cítia v strese, majú tendenciu viac plodiť. Stres môže byť vyvolaný dlhodobým suchom a nedostatkom zrážok. Strom má pocit ohrozenia a snaží sa rýchlo a v čo najväčšej miere rozšíriť svoje” potomstvo “pre prípad, že by sám už nemusel prežiť.
Tak či onak, na takúto nadúrodu ovocia budeme ešte dlho spomínať, kedy sa až stromy lámali Na druhý rok však kvôli vysileniu stromov, nemusí byť vôbec nič…Takže zavárať, kompótovať a variť lekvár