Kopanie zemiakov

Kopanie zemiakov je opakujúcou sa tradíciou jesene. Tradičné kopanie jesenných zemiakov patrí k Slovenskému národu od nepamäti !

“Na pánske !“ Tak sa kedysi zháňali poddaní na pole, ani budík nebolo treba ! Aj pomocou biča šla práca s motykou na poli rýchlejšie a dráb už vedel, koho dobre vymasírovať !

Neskôr sa potom štátu platil “kontigent“-niečo ako daň, kedy trebalo odovzdať časť toho, čo sa vám urodilo. Vymeriavalo sa to podľa hektárov obrábanej pôdy.

Na túto ťažkú prácu sa väčšinou používali kone, voly a aj kravy, podľa toho-kto čo mal… po tejto drine, však ešte museli kone či iný záprah doviezť úrodu až domov.

Kopanie zemiakov, bola druhá najťažšia práca na poli po letnej žatve !

V dobe, kedy neexistovali supermarkety,-jedol každý to, čo si dopestoval ! Vtedy platilo: bez práce nie sú koláče !

Chemikálie taktiež neboli a jediná vec nad ktorou si brúsia hlavy aj terajší poľnohospodári bola, že okrem “mandelinky“-pásavky zemiakovej -neexistovala žiadna plieseň !

Od používania zvierat na ťažkú prácu sa s vývojom doby ukázali aj prvé poľnohospodárske stroje. Tie nahradili otrockú prácu-ako ľudí tak aj zvierat !

Ľudský faktor však ostáva dodnes, kedy sa určuje kedy kde a koľko sa toho zasadí. Zemiaky sú “čínskou ryžou“ pre Slovákov a dajú sa upravovať na tisíc spôsobov 😆

Pri menších políčkach je dobrým pomocníkom aj malotraktor, ktorý vie vďačne poslúžiť za pár deci benzínu !

V dnešnej dobe supermarketov sme si zvykli, že zemiaky nájdeme pekne umyté a zabalené kdesi v regále.

No na vidieku je to ešte stále “živá tradícia“, kedy viete čo sadíte a čo koniec koncov konzumujete. Pri minimálnej starostlivosti a dobrom roku sa vám môže vaše úsilie pekne vrátiť v podobe plnej pivnice…

Aj keď k nám prišli zemiaky z pozaoceánu-z Ameriky-svoje miesto si našli aj pod Tatrami, ako druhý chlieb Slovákov laugh

Kopanie zemiakov

Kopanie zemiakov
↑pre jednotlivé fotografie kliknite na prvý obrázok v článku↑

Kopanie zemiakov

680. výročie Drienica, videogal...
Šarišská Heligónka 2012 Drienic...
Mandelinka
Za hrsť smrčkov
zobrazené: 3 313 krát

Pridaj komentár

Meno a e-mail sú povinné. Váš e-mail nebude zverejnený.

Drop file here