Hrobka Napoleóna Bonaparte

Hrobka Napoleóna Bonaparte .Aj keď Napoleón Bonaparte bol v zásade nie príliš vysokým človekom, jeho pamiatka posledného odpočinku je zato obrovský kolos. Je taký obrovský, že jeho veľkosť a priestor sa nedá zachytiť na fotografiu.

Takže hneď po návšteve múzea, ktoré sa nachádza hneď vedľa si to môžete pozrieť z blízka… Najvýznamnejšou hrobkou Invalidovne je hrobka Napoleona Bonaparte (1769-1821) v krypte pod Mansartovým dómom.

Napoleon bol po bitke pri Waterloo internovaný na Sv Helene, kde r 1821 aj zomrel a bol pochovaný. 19 rokov po jeho smrti (1840) však kráľ Ľudovít-Filip umožnil návrat pozostatkov späť do Francúzska a ich uloženie v kaplnke sv. Jeronýma v Paríži.

Hrobka Napoleóna Bonaparte

Hrobka Napoleóna Bonaparte
↑pre jednotlivé fotografie kliknite na prvý obrázok v článku↑

Napoleon Bonaparte Tomb_03 Napoleon Bonaparte Tomb_04 Napoleon Bonaparte Tomb_05 Napoleon Bonaparte Tomb_06 Napoleon Bonaparte Tomb_07 Napoleon Bonaparte Tomb_08 Napoleon Bonaparte Tomb_09 Napoleon Bonaparte Tomb_18 Napoleon Bonaparte Tomb_17 Napoleon Bonaparte Tomb_16 Napoleon Bonaparte Tomb_15 Napoleon Bonaparte Tomb_14 Napoleon Bonaparte Tomb_13 Napoleon Bonaparte Tomb_12 Napoleon Bonaparte Tomb_11 Napoleon Bonaparte Tomb_10 Napoleon Bonaparte Tomb_28 Napoleon Bonaparte Tomb_27 Napoleon Bonaparte Tomb_26 Napoleon Bonaparte Tomb_25 Napoleon Bonaparte Tomb_23 Napoleon Bonaparte Tomb_22 Napoleon Bonaparte Tomb_21 Napoleon Bonaparte Tomb_20 Napoleon Bonaparte , hrobka  Napoleon Bonaparte Tomb_35 Napoleon Bonaparte Tomb_34 Napoleon Bonaparte Tomb_33 Napoleon Bonaparte Tomb_32 Napoleon Bonaparte Tomb_31 Napoleon Bonaparte Tomb_30 Napoleon Bonaparte Tomb_29

Hrobka Napoleóna Bonaparte

Hrobka Napoleóna Bonaparte

Keďže renovácia Invalidovne trvala mnoho rokov, boli Napoleonovej ostatky presunuté na honosnejšie miesto pod kopulou až v roku 1861. Návrat pozostatkov Napoleonových do Francúzska bol obrovskou udalosťou, ako to dokazuje literatúra:
Na Svätej Helene cisár svojim druhom predpovedal:
“Znovu budete počuť, ako v Paríži kričí Nech žije cisár!”
A dav, keď zbadal, ako za rakvou pochodujú veteráni slávy, zdravil je krikom, pred ktorým sa kedysi na bojiskách triasli nepriatelia, pretože im oznamoval, že Napoleon je tu – a že je porazí:
“Nech žije cisár!”
Granátnici, poľovníci zo starej gardy, císařovnini dragúni, dragúni de la mort, červení kopiníci, tí všetci pochodovali, vypínali prsia a dvíhali hlavu k tejto poslednej prehliadke, k tomuto defilé duchov. A ich srdce bilo ozlomkrky, zatiaľ čo sprevádzali cisára k dómu žiariacemu zlatom, ktorý bude odteraz chrániť jeho večný spánok.
Maršal Moncey, správca Invalidovne, sa vo veku osemdesiatich siedmich rokov nechal doniesť ku katafalku. Už týždeň prosil svojho lekára:
“Doktor, dám Vám polovicu svojho majetku, len keď sa dožijem chvíle, vidieť zase cisára.”
Pri vchode do dómu vykročil naproti sprievode kráľ Ľudovít-Filip. Na jeho žiadosť položil Bertrand Napoleonov meč na rakvu a Gourgaud k nemu pridal legendárny Napoleonov klobúk.
Keď dlhá omša skončila, Moncey zašepkal:
“A teraz sa vráťme zomrieť …”, Napoleon Bonaparte, André Castelot.

V Invalidovni však nie je pochovaný len Napoleon, sú tu pochovaní aj niektorí členovia Napoleonovej rodiny, niekoľko dôstojníkov, ktorí slúžili pod Napoleonovým velením a ďalšie francúzski vojenskí hrdinovia.

Hrobka Napoleóna Bonaparte


Zväčšiť mapu

Hrobka Napoleóna Bonaparte 5.00/5 (100.00%) 4 votes
7. ročník Šarišský okruh veterá...
Pf: 2013, v zhluku galaxií...
Bray Head Ireland
Dokonalý hríb ako čerešnička na...
zobrazené: 9 578 krát

Pridaj komentár

Meno a e-mail sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Drop file here