Gloria in Excelsis Deo – Sláva Bohu na výsostiach

Gloria in Excelsis Deo – Sláva Bohu na výsostiach . Tento Betlehem má už aj svoju históriu a patrí aj dnes ku klenotom ktoré zdobia náš Vianočný stromček.

Je dokonalý v každom detaile a svojou dômyselnou konštrukciou predčí aj najnovšie technologické skvosty našej doby…

Jeho pôvab spočíva v jednom príbehu, ktorý sa stal pred viac ako 2000 rokmi…

Gloria in Excelsis Deo - Sláva Bohu na výsostiach

Gloria in Excelsis Deo – Sláva Bohu na výsostiach
↑pre jednotlivé fotografie kliknite na prvý obrázok v článku↑

Gloria v excelsis Deo. Ilustroval Vojtěch Kubašta. Česko-Slovensko, rok 1960. Tento dvojitý hárok znázorňujúci betlehem vianočnej scény vytvoril Vojtěch Kubašta (1914-1992), český výtvarník a knižný ilustrátor. Narodil sa vo Viedni a vyrastal v Prahe. Kubašta začal svoju kariéru ako umelec a ilustrátor knihy v skorých rokoch 1940 po štúdiu architektúry na Polytechnickej univerzite v Prahe.

Jeho charakteristické výrazné a farebné postavy, ako je vidieť v tejto práci, ho dostali do povedomia.

Po publikovaní českým priemyslom bol znárodnený v roku 1948, Kubašta začal vytvárať propagačné materiály pre slovenské výrobky v zahraničí, ktoré zahŕňali trojrozmerné karty pre položky, ako sú piva Pilsner, porcelánu a šijacích strojov. Začiatkom roku 1950, vyvinul komplikované jasle z papiera.

Jeho krásne projektované a zložité skládanky boli neskôr vyrobené v roku 1960-1980 po celom svete a stal sa inšpiráciou pre oživenie otváracích kníh v knižnom priemysle v Amerike.

Gloria in Excelsis Deo – Sláva Bohu na výsostiach

Pf: 2013, v zhluku galaxií...
Svetové mince
Hríby v košíku aj vedľa neho
Drienica pár dní pred Vianocami
zobrazené: 3 818 krát

2 komentárov na “Gloria in Excelsis Deo – Sláva Bohu na výsostiach

  1. …a na zemi pokoj ľudom dobrej vôle.Nádherný Betlehem z polovice minulého storočia,starožitnosť.Som rada,že ste ho ukázali svetu prostredníctvom Vašej stránky DRIENICAN.Uprimná vdaka.

  2. Tak krasne symboly Vianoc, ako su vianocne gule, ozdoby a stromcek neodmyslitelne patria k tomuto sviatku. Ale betlehem-zvlast tento ma pre nas aj historicku hodnotu… A v cirkevnom ponimani ide hlavne o pripomenutie si biblickeho okamihu, ked sa narodil nas spasitel-Jezis.

Pridaj komentár

Meno a e-mail sú povinné. Váš e-mail nebude zverejnený.

Drop file here