Záhadný svet mušlí

Záhadný svet mušlí sme mali možnosť vidieť v Košickej Botanickej Záhrade. musla1Ponad tisíc exponátov všemožných podmorských živočíchov, od mušlí až po pirane. Niektoré z nich by ste asi nechceli chovať doma v akváriu, no mnoho z nich by svojím tvarom a farebnosťou zapasovalo do výzdoby vášho príbytku ako dekoračný predmet, alebo šperk…Niektorí z nich boli naozaj „fešáci“ a do rúk by som asi nebral ani náhodou.

Poďte sa s nami prejsť do exotických krajín a pozrite záhadný svet mušlí a iných vodných živočíchov…

Záhadný svet mušlí

Záhadný svet mušlí
↑pre jednotlivé fotografie kliknite na prvý obrázok v článku↑

zahadny svet musli foto_02 zahadny svet musli foto_03 zahadny svet musli foto_04 zahadny svet musli foto_05 zahadny svet musli foto_06 zahadny svet musli foto_07 zahadny svet musli foto_08 zahadny svet musli foto_09 zahadny svet musli foto_18 zahadny svet musli foto_17 zahadny svet musli foto_16 zahadny svet musli foto_15 zahadny svet musli foto_14 zahadny svet musli foto_13 zahadny svet musli foto_12 zahadny svet musli foto_11 zahadny svet musli foto_10 zahadny svet musli foto_19 zahadny svet musli foto_20 zahadny svet musli foto_21 zahadny svet musli foto_22 zahadny svet musli foto_23 zahadny svet musli foto_24 zahadny svet musli foto_25 zahadny svet musli foto_26 zahadny svet musli foto_27 zahadny svet musli foto_36 zahadny svet musli foto_35 zahadny svet musli foto_34 zahadny svet musli foto_33 zahadny svet musli foto_32 zahadny svet musli foto_31 zahadny svet musli foto_30 zahadny svet musli foto_29 zahadny svet musli foto_28 zahadny svet musli foto_37 zahadny svet musli foto_38 zahadny svet musli foto_39 zahadny svet musli foto_40 zahadny svet musli foto_41 zahadny svet musli foto_42 zahadny svet musli foto_43 zahadny svet musli foto_45 zahadny svet musli foto_46 zahadny svet musli foto_47

zahadny svet musli foto_44

Využitie mušlí:

  • V náboženstve a spiritualite

V náboženstve hrali mušle úlohu ako rituálne predmety alebo symboly. V kresťanstve je lastúra považovaná za symbol sv. Jahiba Väčšieho, v kresťanoch evokovali schránky mäkkýšov hrob a zmŕtvychvstanie Ulity a lastúry boli často považované za symbol plodnosti Hen (porcelánovce) a sexuality, používali sa na astrologické predpovede a prorokovanie a v hinduizme je  ľavotočivá Turbinella posvätná pre boha Vishnu.

  • Ako hudobné nástroje

Mušle sa používajú ako dychové hudobné nástroje už niekoľko tisíc rokov. Najčastejšie sú to ulity morských slimákov, v Indii a Tibete majú ulity Turbinella až posvätný charakter. V Melanézií a Polynézii sú známe trúbky z Charonia tritoois (tritónia ozrutná) V Karibiku zas používajú ako hudobný nástroj kráľovnú mušli Strom bus gigas (strombus obrovský).

  • Ako nástroje

Vďaka svojej rozmanitosti tvarov a pevnosti boli mušle časlo využívané ako rôzne nástroje. Druhy čeľade Tridacnidac (razdavy) sa používali ako misy mnohé druhy lastúrnikov zas ako škrabky, nože, spony a niektoré ulity ako olejové lampy.

  • Ako platidlomusla2

Mušle boli používané ako platidlo v ráznych častiach sveta, vrátane mnohých ostrovov Indického a Tichého oceánu, tiež v Severnej Amerike, Afrike a v Karibiku. Medzi najčastejšie druhy mušli používané ako mena patrila Cypraca rooncia (porcetánovec peňažný).
Holandská vychodoindická spoločnosť nahromadila veľký majetok práve výmenným obchodom mušlí za tovar ako korenie, exotické zvieratá a drahé kamene, ktoré boli v Európe v tej dobe považované za cestný artikel’.

  • V záhradníctve

Lastúry mäkkýšov sú vhodným zdrojom uhličitanu vápenatého, preto sa drobné častice napr z ustríc môžu použiť na zvýšenie pH pôdy. alebo doplnenie vápenku v pôde.

  • Na ozdobu

Celé mušle alebo ich častí sa využívali ako Šperky a rôzne formy ozdôb už od prehistorických čias. Vytvárali sa z nich náhrdelníky, prívesky, brašne, prstene, hrebene do vlasov, gombíky.

  • V umení

Zaujímavé o pôsobivé tvary ulít a lastúr boli námetom pre znázornenie, rôznych druhoch umenia, hlavne v maliarstve. v sochárstve a v architektúre (mozaiky na výzdobu stien budov).

Záhadný svet mušlí

Záhadný svet mušlí 5.00/5 (100.00%) 7 votes
Prvé jarné kvety-poslovia jari
Hríby na Hríboch
Vianočná besiedka v materskej š...
Oravská priehrada a vyhliadková...
zobrazené: 6 220 krát

Pridaj komentár

Meno a e-mail sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Drop file here