Staré Vianočné ozdoby

Staré Vianočné ozdoby, alebo kde bolo-tam bolo, existovali ozdoby ktoré boli rozbitné ! Boli krehké, veľakrát len ručne dekorované-maľované a uložené do krabíc s vianočným motívom.

Áno, rozprávame sa o dobe minulej, kedy ešte umelohmotné výrobky boli v plienkach a vyrábala sa len “krehká krása“.

Nádherné ručne vyrábané ozdoby majú tradíciu už od roku 1931, kde vznikali vo Dvore Králové nad Labem výrobného družstva Vianočné ozdoby v Čechách. Tak ako ich poznáme dodnes sa prakticky nezmenili.

Vznikli však kópie-repliky, ktoré sú už nerozbitné a dostanete ich na každom kroku. Sú krásne a doladené do detailov, no už sa nejedná o ručnú prácu a nemajú to pravé čaro ošúchaných krabíc aj “nedokonalosťami“ výrobkov-kedy každý kus bol jedinečný originál.

Mnoho týchto exemplárov, ktoré už niekoľko dekád zdobia Vianočné stromčeky, existuje dodnes. Aj keď sa sa s nimi manipuluje iba dva krát v roku (keď stromčeky zdobíme a dávame dole), kvôli ich krehkosti sú už len unikátom na našich Vianočných stromčekoch a dekoráciách.

Preto je a bude dôležité tieto originálne Vianočné ozdoby zachovať aspoň v obrazovej forme. Nové trendy menia každým rokom vzhľad Vianočného stromčeka. Tohto roku je všetko v modrom, ten sa vyhodí so všetkým a na druhé Vianoce bude všetko v červenom…

Mnohé slovenské domácnosti sú však verné klasike, ktoré nám odovzdali naši predkovia a v týchto tradíciach pokračujú dodnes…

Šťastné a veselé !

Staré Vianočné ozdoby

Staré Vianočné ozdoby
↑pre jednotlivé fotografie kliknite na prvý obrázok v článku

Staré Vianočné ozdoby

Červené maky
12. ples obce Drienica, pokračo...
Majstrovstvá Slovenska v mažore...
Karneval v materskej škôlke-Dri...
zobrazené: 638 krát

Pridaj komentár

Meno a e-mail sú povinné. Váš e-mail nebude zverejnený.

Drop file here