Socha Jána Pavla II. v Prešove

Socha Jána Pavla II. v Prešove. Táto socha bola požehnaná minulého roku biskupom Stanislavom Stolárikom. Nachádza sa v centre Prešova a vytvoril ju akademický sochár Peter Beňo. Socha meria 2,3 metra a váži 500 kilogramov.

Svätý Otec navštívil toto miesto 2. júla 1995. Socha Jána Pavla II. v Prešove Socha Jána Pavla II. v Prešove Socha Jána Pavla II. v Prešove Socha Jána Pavla II. v PrešoveSocha Jána Pavla II. v PrešoveSocha Jána Pavla II. v Prešove

Blahoslavený Ján Pavol II., vl. menom Karol Józef Wojtyła-(* 18. máj 1920, Wadowice pri Krakove – † 2. apríl 2005, Vatikán) bol poľský duchovný a 264. Rímsky pápež (v období 1978 – 2005), prvý netaliansky pápež od roku 1522 a najmladší od roku 1846.

Teológ, intelektuál, básnik, dramatik, profesionálny filozof vyškolený vo fenomenologickej tradícii, ktorá sa snažila pokresťančiť existencializmus; na druhej strane zbožný človek milujúci kultúru ľudového katolicizmu, kostoly, zázraky, púte, svätých, ruženec a Matku Božiu.

Jeho viac ako 100 zahraničných ciest pritiahlo enormné davy ľudí (niektoré stretnutia boli vôbec najmasovejšie v histórii). Týmito cestami prešiel väčšiu vzdialenosť ako ostatní pápeži dohromady. Ľudia sa na neho pozerali ako na most zbližujúci rôzne národy a náboženstvá, na čo sa počas svojho pontifikátu najviac sústredil.

Pápež Ján Pavol II. blahorečil a kanonizoval viac ľudí ako hociktorý z jeho predchodcov. Do októbra 2004 to bolo 1 340 ľudí. Či to bolo viac ako všetci jeho predchodcovia dohromady, ako sa to niekedy prezentuje, je ťažké dokázať, pretože zoznamy skorších kanonizácií sú neúplné, chýbajú alebo sú nepresné.

14. marca 2004 dĺžkou svojho pontifikátu predstihol pontifikát pápeža Leva XIII. a jeho pôsobenie vo funkcii pápeža sa stalo tretím najdlhším v histórii (po Piovi IX. a sv. Petrovi). Dĺžka jeho služby ešte viac kontrastuje s dĺžkou pontifikátu jeho predchodcu Jána Pavla I., ktorý náhle zomrel po 33 dňoch po nastúpení na čelo Katolíckej cirkvi. Na jeho pamiatku si jeho nástupca Karol Wojtyła zvolil meno Ján Pavol II.

Pápež Ján Pavol II. zomrel po dlhom boji proti Parkinsonovej chorobe a ďalším chorobám v prvú sobotu po Veľkej noci, 2. apríla 2005, o 21:37 . Jeho posledné slová boli „Pozwólcie mi iść do domu Ojca“ (Nechajte ma ísť do domu Otca).

zdroj info: wikipedia.org

Socha Jána Pavla II. v Prešove

Socha Jána Pavla II. v Prešove 5.00/5 (100.00%) 4 votes
Ohňostroj Drienica 2011-2012
Budúci chlebík, 2.jún 2012
Svidník 2012
Keď nastanú mrazy...
zobrazené: 9 152 krát

Jeden komentár “Socha Jána Pavla II. v Prešove

Pridaj komentár

Meno a e-mail sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Drop file here