Šarišská špacírka – Pamätník Sedliackeho povstania

Šarišská špacírka – Pamätník Sedliackeho povstania-Haniska – Furča. Pamätník je postavený na vrchole pahorka nad obcou Haniska, odkiaľ je dobrý panoramatický výhľad na okolitú krajinu. Významnou kapitolou dejín regiónu bolo sedliacke povstanie v r. 1831.

Epidémia cholery, rozšírená z Haliča, začala vr. 1831 kosiť ľudí a zaplavila celú Šarišskú stolicu, to vyvolalo vzburu poddaných. Na počesť sedliackeho povstania, ktoré kruto potlačili a 119 ľudí popravili, postavili v r. 1938 na kopci Furča nad Haniskou pamätník predstavujúci dominantu katastra obce. Je postavený podľa návrhu arch. 1. Pospíšila.

Pokiaľ cestujete vlakom, tak toto súsošie určite prehliadnuť nemôžete. Vyníma sa na kopci a je dosť dobre viditeľný. Monument, ktorého veľkosť a posolstvo, bolo “vytesané do kameňa“…ešte že dnes máme tú demokraciu…

Šarišská špacírka - Pamätník Sedliackeho povstania

Šarišská špacírka – Pamätník Sedliackeho povstania
↑pre jednotlivé fotografie kliknite na prvý obrázok v článku↑

Info:

Pamätník Východoslovenského roľníckeho povstania je národná kultúrna pamiatka postavená na vrchu Furča na východných svahoch Šarišskej vrchoviny.

Východoslovenské roľnícke povstanie alebo aj cholerové povstanie sa odohralo v júli a auguste 1831 v Zemplínskej, Abovskej, Šarišskej a Spišskej župe. Do povstania sa zapojilo 150 obcí a mestečiek. Priamym podnetom na povstanie bola veľká neúroda a cholerová epidémia. Preventívne opatrenia voči nej si ľud vysvetlil ako úmysel otráviť poddaných a zmocniť sa ich majetku. Po potlačení povstania zasadali štatariálne súdy, ktoré ihneď vykonávali rozsudky smrti obesením.

Hoci bolo povstanie potlačené, našlo ohlas na uhorskom sneme v rokoch 1832-1836, ktorý posudzoval poddanskú otázku a prisúdil poddaným isté i keď malé práva. V roku 1938 postavili pamätník obetiam povstania a tvorí ho monumentálne súsošie z pieskovca, ktorého autorom je akademický sochár Jozef Pospíšil. Hlavným motívom pamätníka je bronzová socha víťazne kráčajúceho muža držiac v ruke ratolesť, umiestnená na vysokom valcovom pylóne. V podnoží je súsošie 7. povstalcov, ktorí symbolicky znázorňujú všetky skupiny účastníkov povstania. Celková výška pamätníka je 20 metrov.

K pamätníku vedu schody odkiaľ je veľmi pekný výhľad na obec Haniska, Slanské vrchy aj mesto Prešov. Cestou späť je príjemné osvieženie pri niektorých z minerálnych prameňoch Borkúte.

 

fotografie pridal: Milan Sedlák

Šarišská špacírka – Pamätník Sedliackeho povstania 5.00/5 (100.00%) 4 votes
Rozkvitnutá lúka, kantína pre v...
Plamienka zimná -zamatovohlúbik...
Prázdninové Športové Popoludnie
Chladné novembrové mračná nad S...
zobrazené: 2 125 krát

Pridaj komentár

Meno a e-mail sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená.