Korálovec jedľový – Hericium flagellum

Koralovec jedľový (Hericium flagellum) je jedným z troch druhov koralov, lignikolních saprotrofních až parazitických drevokazných húb rastúcich na našom území, ktoré svojim tvarom pripomínajú morské koraly.

Jednu takú sme našli aj my a jedná sa o prvý oficiálne fotografiami podložený nález v našej obci Drienica. Podľa Červeného zoznamu húb Slovenskej republiky ide o vzácnejší druh (čiže takmer ohrozený druh), ktorý vyžaduje ďalšiu pozornosť, a zároveň podľa návrhu novely vyhlášky 395/1992 Z. z. o silne ohrozený druh. Takže miesto nálezu radšej neprezradíme…

Ťažisko rozšírenia v SR leží v horských lesoch pralesovitého charakteru (jedlobučiny a Šútovo lesy s viac-menej prirodzenou druhovou skladbou a dostatkom starých stojacich a padlých stromov), najmä na Šumave a vo vyšších polohách moravských Karpát, ďalej potom v Brdoch a v územiach s hlbokými údoliami (napríklad v Moravskom krase, ale aj inde).

Plodnice guľovitého tvaru o priemere 15-40 cm sú krémovo sfarbené, v mladosti zvyčajne s perleťovo ružovkastými tónmi.

Krátky silný hlúbik je mnohonásobne rozvetvený vo vetvičkách, ktoré sú na koncoch pokryté zväzočkom ostňov. S týmto druhom sa môžeme stretnúť od augusta do decembra, pričom k najväčšej tvorbe plodníc dochádza najmä v septembri a októbri.

Výskyt koralovca jedľového je ohrozený úbytkom jeho najčastejšieho hostiteľa jedľa bielokôrej.

Korálovec jedľový - Hericium flagellum

Korálovec jedľový – Hericium flagellum
↑pre jednotlivé fotografie kliknite na prvý obrázok v článku↑

Korálovec jedľový – Hericium flagellum

0 / 5. 0

Májovky na prvého Mája
Dva hríby, prvé tohto roku
Drienicu zasypal prvý sneh
Májové májovky
zobrazené: 7 483 krát

Pridaj komentár

Meno a e-mail sú povinné. Váš e-mail nebude zverejnený.

Drop file here