Hreda

Hreda ,domácimi zaužívaný názov pre naše vodné dielo. V roku 1947 sa začala veľká regulácia potoka Šomka, ktorej súčasťou bola aj výstavba priehrady v hornej časti obce (ukončená v r.1952) a chráni obec pred prívalovými dažďami až dodnes…

Priehrada do polovice deväťdesiatych rokov bola funkčná, od tej doby sa však zanáša a potrebuje údržbu. Ku dnešnému dňu voda preteká cez tretie-najvyššie otvory, čo svedčí o mohutnom nánose.

Hreda

Hreda
↑pre jednotlivé fotografie kliknite na prvý obrázok v článku↑

hreda drienica_02 hreda drienica_03 hreda drienica_04 hreda drienica_05 hreda drienica_06 hreda drienica_07 hreda drienica_08 hreda drienica_09 hreda drienica_10 hreda drienica_11 hreda drienica_12 hreda drienica_13Panorámy:
Drienica foto panorama_04 Drienica foto panorama_05 Drienica foto panorama_06 Drienica foto panorama_07 hreda drienica_14 Musíme však pochváliť aj vtedajšieho architekta, ktorý vytvoril aj štvrtú fázu protipovodňovej ochrany a to vrchnú časť hredy v tvare „U“.

Všetko cielené k maximálnemu zabráneniu rútiacej sa vlny po prívalových daždoch dole Drienicou. Keďže v tomto čase sa buduje aj nový regulovaný tok potoka v dolnej časti obce, dúfajme, že 100 alebo 1000 ročná voda nás už nebude nikdy strašiť.Veríme, že všetko úsilie a finančné prostriedky vynaložené na toto dielo splnia svoj účel…

Hreda

Hreda 5.00/5 (100.00%) 4 votes
Christos voskrese ! Voistinu vo...
František Lizák a Stretnutie s ...
Hríby na Hríboch
Dúha v Decembri ?
zobrazené: 3 113 krát

Pridaj komentár

Meno a e-mail sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená.