Čisto-nové “geľendre“

Čisto-nové “geľendre“-výraz, ktorý by na niektorých miestach Slovenska mohol vyvolať aj malé zdesenie. Pre nás Východniarov ide o praktické označenie pre zvodidlá popri ceste. Sú to tie vodiace lišty z kovu, ktoré majú za úlohu pri prípade, keď auto vyjde z jazdnej dráhy mimo vozovku-zachytiť a usmerniť.

Keby sme sa bavili o dlhších trasách a vyšších rýchlostiach “gelendre“ -ala- zvodidlá slúžia aj ako spomaľovače. Kde aj samostatné stĺpiky pôsobia ako spomaľovače a tlmia deformačné zóny pri prípadnom náraze. Jedni ich zatracujú, iní chvália, tak či onak,-určite prinášajú viac osohu ako škody.

Jedne takéto geľendre boli nedávno vybudované v strede obce-umiestnené na mieste, kde boli určite potrebné. Miesto kde sa nachádzajú je cestná komunikácia celkom úzka a pri možnom vyjdení na krajnicu, hrozilo hlavne pri ťažších autách k zrúteniu sa do potoka.

Možno ešte môžeme poznamenať, že aj v zimných mesiacoch sa cesta mohla zdať oveľa opticky širšia, ako sú jej pravé rozmery. Nové geľendre, však budú viesť vodičov tým správnym smerom laugh

Čisto-nové “geľendre“

Čisto-nové “geľendre“
↑pre jednotlivé fotografie kliknite na prvý obrázok v článku↑

<br /> ↑pre jednotlivé fotografie kliknite na prvý obrázok v článku↑

panoráma:

Čisto-nové “geľendre“

Čisto-nové “geľendre“ 5.00/5 (100.00%) 7 votes
FS Kečera
Pekné hríby na okraji lesa
Vybudovanie prístupovej účelove...
Ako pláva kačica divá ?
zobrazené: 1 792 krát

Pridaj komentár

Meno a e-mail sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Drop file here