Aronia čiernoplodá

Aronia čiernoplodá,zber .Zber plodov arónie – malvičky sú vhodné na priamu konzumáciu v čerstvom i v sušenom stave. Obsahujú 13,5 % cukru, majú vysoký obsah vitamínu C, vitamíny skupiny B a provitamín A, z minerálnych látok vápnik, železo, bór, jód, meď, molybdén a ďalšie.

Zvláštnosťou je vysoký obsah rutínu, ktorý pomáha upevňovať a rozširovať cievy. Vyrábajú sa z neho lieky proti artérioskleróze, vysokému krvnému tlaku, chorobám žalúdka a žlčníka.

Obsahuje vzácne protiplesňové a protibakteriálne látky. Plody sa používajú aj na výrobu kompótov, sirupov, likérov, ako súčasť obľúbených prírodných farebných štiav a veľmi dobre sa uchovajú mrazením.

Aronia čiernoplodá

Aronia čiernoplodá
↑pre jednotlivé fotografie kliknite na prvý obrázok v článku↑

Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá Aronia čiernoplodá

Aronia čiernoplodá,zber

Mesiac úcty k starším 2014
Vianočná besiedka v materskej š...
Majstrovstvá Slovenskej republi...
Jesenný kultúrny festival 2016 ...
zobrazené: 10 160 krát

3 komentárov na “Aronia čiernoplodá

  1. A este jeden: Na taky rosol-zele: Potrebujes 500g aronie, postruhanu korku z 1 pomaranca, 300ml vody, 500g cukru. Das to vsetko(okrem cukru) varit na slabom ohni, 10-15 minut povaris, sem-tam premiesas. Ked su plody popraskane, tak to vsetko pretlacis cez sitko a potom das tu kasu zase do hrnca, pridas cukor, rozmiesas ho dobre, aby sa rozpustil. Potom to zase das na ohen , uz len chvilocku povaris. Das take horuce do cistych poharkov, uzavries, otocis hore dnom a nechas vychladnut….

  2. Recept na dzem: Odstav 250g aronie, v hrnceku uvaris 250 g jablk a 100ml vody(na kasu). Do jablkovej kase pridas tu stavu z aronie a 500 g cukru. Toto este spolu povaris, naplnis do cistych poharikov, zatvoris, obratis hore dnom a nechas vychladnut.

  3. Najlepšie je robiť rôsol s jablkovou a mrkvovou šťavou, lebo je trpká. Alebo likér – 1 liter ovocia, 1 kg cukru, 1 liter liehu – podľa toho, čo máme, to môže byť vodka, alebo rum. Spolu sa to dá do väčšej fľaše napr. od uhoriek, občas to premiešame, aby sa cukor rozpustil a necháme na okne mesiac. Potom precedíme a máme výborný likér.
    Účinky: Arónia pomáha pri poruchách štítnej žľazy (harmonizuje ju, t.j. pri zvýšenej i zníženej funkcii), pomáha znižovať vysoký krvný tlak, aj očný tlak, priaznivo ovplyvňuje pružnosť a pevnosť ciev, pomáha pri kŕčových žilách, má protisklerotický účinok, je žlčopudná, má protizápalový účinok, zvyšuje vylučovanie nežiadúcich solí z organizmu (reuma), doporučuje sa pri doliečovaní žltačky, je vhodná na detoxikáciu organizmu, pri podpore pečeňových a ľadvinových funkcií. Je možné ju užívať i spolu s liekmi a je vhodná i pre deti.

Pridaj komentár

Meno a e-mail sú povinné. Váš e-mail nebude zverejnený.

Drop file here