Krupobitie bolo znateľnejšie v dolnej časti našej obce a „šuplo“ aj na hornom konci. Krúpy alebo ľadovec, ktorý napadal dosahoval veľkosť menšej slivky.
Nespôsobil výrazné škody na úrode, aj keď bude o pár čerešní a jabĺk menej… Hornú časť obce skôr zastihol lejak a výdatne pršalo asi dvadsať minút, voda sa liala aj cez hlavnú cestu. Konštatujeme, že nás to len „lízlo“ a dopadli sme lepšie ako zvyšok Európy, ktoré sužujú horšie pohromy 😕
Krúpy alebo ľadovec sú pevné vertikálne atmosférické zrážky. Sú tvorené kusmi ľadu, ktorých veľkosť presahuje 5 mm. Tvar krúp je premenlivý, od takmer pravidelných ľadových guľôčok po nepravidelné agregáty. Výskyt krúp je viazaný na búrkové mraky, kumulonimby.
V búrkových oblakoch sa vyskytujú silné výstupné a zostupné prúdy, ktoré umožňujú namŕzanie prechladenej vody na iných ľadových časticiach, namŕzanie prechladených kvapiek sa strieda s nárastom kryštalického ľadu. To sa opakuje v cykloch tak dlho, kým krúpa nepresiahne hmotnosť, ktorú je výstupný prúd schopný niesť. Preto sú niektoré krúpy tvorené aj niekoľkými vrstvičkami.
Najväčšia krúpa bola zaznamenaná 3. septembra 1970 v Spojených štátoch počas krupobitia v Coffeyville v Kansase. Vážila 766 g, najdlhší rozmer bol 15 cm a po obvode mala 44 cm. Predpokladaná pádová rýchlosť sa pohybovala okolo 43 m/s.