MDŽ alebo Medzinárodný deň žien, ktorý tradične pripadá na 8 marec. Za onej éry sa MDŽ oslavoval hromadným spôsobom. Podnikové oslavy, kde ženy dostávali kvety najčastejšie karafiát alebo bonboniéru a muži sa na ich počesť opili. S príchodom novej éry sa tento sviatok škrtol z kalendára, no mnoho ľudí si ho rado pripomína dodnes.
Zapátrali sme po starých pohľadniciach s motívom MDŽ, tu je niekoľko z nich…
Nápad oslavovať Medzinárodný deň žien vznikol na Medzinárodnej ženskej konferencii v roku 1910, ktorá sa konala v Kodani. Ako dátum tohto sviatku určili 8. marec na počesť veľkého štrajku 40 000 newyorkských krajčírok z textilných tovární, ktorý sa konal v roku 1908. Tieto bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.
V Rakúsku, Švajčiarsku, Nemecku sa prvý MDŽ konal už v roku 1911. Roku 1913 ho oslavovali aj v cárskom Rusku. Po ženských nepokojoch a demonštráciách v Petrohrade je roku 1917 pevne ustanovený 8. marec ako MDŽ. V roku 1975 bol MDŽ oficiálne uznaný OSN.
MDŽ na Slovensku. Prvý sviatok MDŽ v ČSR sa konal v roku 1921 a o rok neskôr nadobudol už masový charakter. Počas druhej svetovej vojny bol MDŽ zrušený, posledný sa konal v roku 1938. Po roku 1945 bol MDŽ znovu obnovený.